Divja Slovenija

NEDELJA, 12. marca 2023 ob 17. uri.

DIVJA SLOVENIJA (naravoslovni dokumentarec, slovenščina, 6+) Matej Vranič / Slovenija / 2021 / 83 min / slovenščina / 6+

Med visokimi alpskimi vrhovi se v snežni odeji skrivajo belke, kozorog pa ponosno dviga rogove. Mladič rjavega medveda se skobaca iz brloga. Belorepec z dvometrskimi perutmi se požene nad krapa. V morju plava jata kavalov.

V filmu se nam odstirajo osupljive podrobnosti iz živalskega sveta, združene v privlačne in poučne zgodbe, ki jih odlikujejo zanimivi posnetki.

vstopnina: otroci 3 €, odrasli 4 €

1
« of 10 »

POVZETEK:

DIVJA SLOVENIJA

DIVJA SLOVENIJA

Pet ekosistemov – alpski svet, kraško podzemlje, Jadransko morje, gozdovi Dinaridov in neskončne panonske ravnice gostijo številne živalske in rastlinske vrste.

Film DIVJA SLOVENIJA predstavlja zelo pestro favno in floro Slovenije, pri čemer se osredotoča na sesalce in ptice, prikazane pa so še nekatere zanimive vrste dvoživk, rib in žuželk ter rastlin.

V filmu se podamo med najvišje alpske vrhove in v odmaknjene dinarske gozdove, potujemo preko panonskih ravnic, se spustimo v podzemne jame kraškega sveta in pod gladino Jadranskega morja. Pri vsaki pokrajini spoznamo zanje značilen živalski in tudi rastlinski svet. Odkrivamo tudi skrivno življenje nekaterih živalskih vrst, ki živijo v neposredni bližini ljudi, pogosto celo v urbanem okolju, a nam tako rekoč nikoli ne pridejo pred oči. Priča smo tudi posamičnim interakcijam med ljudmi in živalmi. Skozi 83-minutni film se odstirajo osupljive podrobnosti iz živalskega sveta, združene v privlačne in nevsiljivo poučne zgodbe, ki jih odlikujejo zanimivi posnetki. Predstavljenih je več kot 50 živalskih vrst, ki jih spremljamo v obdobju enega leta in so prikazane v različnih vlogah, kot jim jih narekuje življenjski cikel – prehranjevanje oz. lov, dvorjenje, spopad za samice, paritev, skrb za mladiče. Pri vrstah, ki jih videvamo pogosteje, so predstavljene njihove manj znane posebnosti.

Film, ki se odvija v obdobju enega leta, gledalca tudi popelje skozi značilne slovenske pokrajine in ga kratko seznani z njihovimi glavnimi značilnostmi. Dogajanje namreč prehaja med pokrajinami in se zaradi prikaza dogajanja v živalskem svetu v drugem delu leta občasno vrača na isto področje. Poseben pečat dajejo filmu zelo bogata ekosistemska diverziteta in posnetki redko videnih prizorov.

PORTRET AVTORJA
Matej Vranič je slovenski profesionalni fotograf in filmski ustvarjalec. Kot samostojni fotograf je začel delovati, še preden je dosegel naslov fotografskega mojstra. Zmagal je na tekmovanju Best Photography of Slovenia in prejel še nekatere druge nagrade. Fotografije z motivi narave je objavil v številnih koledarjih, na razglednicah, v knjigah in revijah. Že v otroštvu je gojil spoštovanje in skrb za življenje v divjini, ki se je razvilo v profesionalno fotografiranje. Njegove fotografije so bile razstavljene v številnih lokalnih galerijah in na razstavah, ki jih je organizirala revija National Geographic Slovenija. Za to revijo je pripravil tudi številne zgodbe s tematiko divjih živali. Prejel je naziv Slovenski naravoslovni fotograf leta 2017. Danes je, bolj kot na fotografijo samo, osredotočen na snemanje dokumentarnih filmov o prostoživečih živalih.

Teme za pogovor:
živalski in rastlinski svet, spoznavanje Slovenije, naravno in urbano okolje, življenjski cikel, odnosi med ljudmi in živalmi,  značilnosti različnih življenjskih okolij, biotska raznovrstnost, snemanje narave, dokumentarni film

Uporabno pri predmetih:
spoznavanje okolja, naravoslovje, biologija, geografija, slovenščina, domovinska in državljanska kultura in etika, slovenščina

Dodaj odgovor

Obvestila

Previous article

Bevške maškare 2023